Región Turiec

Región nazývaný aj Turčianska záhradka leží v strednej až v severozápadnej časti Slovenska a nesie svoje meno po rieke, ktorá ním tečie. Má rozlohu 1125 km2 a viac ako 105 000 obyvateľov. V regióne Turca sa nachádza 69 obcí a 3 mestá – Martin, Turčianske Teplice a Vrútky. Turčianska kotlina je obklopená štyrmi pohoriami. Sú to: Malá Fatra, Veľká Fatra, Kremnické vrchy a Žiar. Celá patrí do Žilinského kraja a je rozdelená do okresov Martin a Turčianké Teplice. Hrady a pamiatky v Turci, ktoré môžu návštevníci regiónu navštíviť sú napríklad Blatnický hrad, Sklabinský hrad, Znievsky hrad, kláštor premonštrátov v Kláštore pod Znievom, anglický park a kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, kaštieľ v Mošovciach. Z prírodných krás ponúka Turiec Šútovský vodopád (najvyšší v Malej Fatre) a tiesňavu Tesnô. Turiec je známy aj minerálnymi vodami. Známe sú napríklad Budiš a Fatra.

Martin

Martin je okresné mesto situované na severe Turca. Jeho história sa začína písať od roku 1284. V roku 1994 je mesto Martin vyhlásené za národné kultúrne centrum Slovákov. V Martine sídli od roku 1963 aj Matica slovenská. Martin je sídlom Slovenského národného múzea, Národnej knižnice, Národného (martinského) cintorína a nachádza sa tu aj Múzeum slovenskej dediny.

Valčianska dolina

V doline na úpätí Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra, ktorá je vzdialená približne 3 km sa nachádza športovo-rekreačné stredisko cestovného ruchu Snowland (www.snowland.sk). Je to stredisko s celoročnou prevádzkou, zamerané na aktívne trávenie voľného času. Lyžiarske stredisko bolo vybudované v roku 2001 a tak ako v zime aj lete ponúka návštevníkom široké možnosti aktívneho oddychu: lyžovanie, snowboarding, turistika, cyklistika, inline, rybolov, golf, futbal, tenis, volejbal, paintball,…

Turčianske Teplice

Mesto je známe najmä vďaka kúpeľom, ktoré sa zaraďujú medzi najstaršie a najnavštevovanejšie kúpele v Európe. Nájdeme ich v nadmorskej výške 518 metrov nad morom na upätí Veľkej Fatry. Hovorí sa, že tieto kúpele ležia v „srdci Slovenska“, pretože sa nachádzajú v južnej časti Turca. V Turčianskych Tepliciach sa využíva na vodoliečbu a na pitné kúry síranovo- hydrouhličitanová vápenato- horečná minerálna voda. Kúpele Turčianske Teplice sú známe liečbou pohybového ústrojenstva nie len u dospelých, ale aj u detí. 

Vlkolínec

živá obec, ktorá bola Slovenskou vládou roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry s cieľom trvalo chrániť kultúrne hodnoty tejto lokality a ako neporušený sídelný celok, ktorý z hľadiska rovnorodosti nemá porovnateľný súbor domov v rámci stredoeurópskeho územia bol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva (výbor svetového dedičstva UNESCO schválil zápis Vlkolínca 11. decembra 1993 v Kolumbijskom meste Cartagene). Zapísanie do zoznamu potvrdzuje výnimočnosť a univerzálnu hodnotu kultúrnych alebo prírodných lokalít, ktoré vyžadujú ochranu v prospech celého ľudstva.

Gaderská dolina

Gaderská dolina (dlhá 18 km) leží v západnej časti Veľkej Fatry a predstavuje jeden zo skvostov slovenskej prírody. Každý návštevník ocení, že na pomerne malom území sa nachádza mnoho vzácnych prírodných útvarov a krásnych zákutí. Známe sú gaderské jaskyne i bohatá flóra. Husté lesy sú bohaté na zver. Žijú tu najmä jelene, ale aj diviaky, kamzíky, medvede a dravé vtáky, vrátane orla skalného. Celou dolinou preteká krištáľovo priezračná bystrina. Dolina je pohodlne prístupná pre každého návštevníka. Vstupnou bránou do doliny je obec Blatnica, ležiaca 15 km južne od mesta Martin a 13 km severne od kúpeľného mesta Turčianske Teplice.